Кримінально-виконавча служби України — «гніздо» корупційних схем?

На теренах нашої держави вже понад два десятка років триває реформа пенітенціарної системи України, основними завданнями якої виступають забезпечення дотримання прав та законних інтересів засуджених під час відбування ними покарання, а також приведення умов їх тримання в місцях позбавлення волі у відповідність до загальновизнаних у світовій спільноті вимог міжнародних стандартів та правил, що регулюють сферу поводження із засудженими.Реформуванню органів пенітенціарної системи та їх організаційно-правового забезпечення з використанням позитивного зарубіжного досвіду вдосконалення й підвищення ефективності діяльності пенітенціарних установ, беззаперечного дотримання прав людини й гуманізації кримінально-виконавчого процесу в цілому, заважає таке негативне явище, як корупція.

Тотальна корупція в Державній кримінально-виконавчій службі України суттєво деформує морально-психологічний клімат у колективах, створює атмосферу зловживань службовим становищем, порушує принципи соціальної справедливості, невідворотності покарання, нищить моральні та суспільні цінності.

Протидія корупції в Державній пенітенціарній службі України, як і в цілому в Державі – є одним з пріоритетних напрямків діяльності, але замість боротьби з корупцією, в пенітенціарній службі був створений корупційний спрут, який поглинув і втягнув до своїх щупальців, як вищих посадовців Адміністрації ДКВС, так і низових тюремних працівників.

В якості прикладу тотальної корупції, пов’язаної з участю посадовців всієї вертикалі управління ДКВС, візьмемо один з територіальних підрозділів — державну установу «Кропивницька установа виконання покарань» (№14).

Обслуговує зазначену установу виконання покарань, та декілька інших (№49, 104, 37, 6, СІЗО), по лінії запобігання та виявлення корупційних проявів — Ланецький Олександр Миколайович, який є рідним дядечком жінки заступники начальника Адміністрації з питань внутрішньої безпеки Державної кримінально-виконавчої служби України Вишневського Олександра Анатолійовича. Саме ці родинні зв’язки є цементуючою складовою нещадних корупційно – мафіозних проявів з боку Олександра Ланецького по відношенню як до засуджених, так і безпосередньо до працівників установ виконання покарань.

Цей родинно — корупційний ланцюг напряму пов’язаний з першим заступником начальника Адміністрації з нагляду і безпеки, охорони та оперативної роботи полковником внутрішньої служби Мелюховим Володимиром Анатолійовичем та начальником Адміністрації ДКВС України генерал-майором внутрішньої служби Крикушенко Олександром Георгійовичем, який майже 40 років «бездоганно» виконує службові завдання, реалізуючи пріоритети, визначені державою та Державною кримінально — виконавчою службою України.

Зазначені посадовці направили реформування органів пенітенціарної системи лише в одному напрямку – напрямку колосального особистого збагачення.

Механізм незаконного збагачення посадовців шляхом отримання коштів, як з осуджених, так і з працівників системи, є огидним, брудним і основується на шантажах, підставах, провокаціях, залякуваннях, є незламним, і протистояти йому не тільки важко, а й інколи ризиковано для особистого життя.

До механізму отримання коштів, який здійснюється виключно з погодження та інформування працівника відділу внутрішньої безпеки Ланецького О.М., входять різноманітні корупційні складові.

Розкрадання продуктів харчування. Здійснюється, як в натуральному вигляді, тобто банально розкрадається по домівках всіх родичів керівництва до третього коліна, в кількості квартального проживання всієї установи, так і через тіньову реалізацію за межами виправної установи, або недопостачається з послідуючим поверненням коштів («відкатом»). Сюди входить все: риба, м’ясо, консерви, картопля, мука, капуста, буряк, морква, тощо, не гидують ні чим.

Прибутки розподіляються між внутрішньою безпекою (Ланецьким О.М.), завідуючим господарською частиною майором Артеменко Олександром Олександровичем, та «наглядаючим» (представником засуджених). Щомісяця Ланецький О.М. та Артеменко О.О. отримують від 50’000 до 80’000 гривень, в залежності від виду продуктів харчування.

Якщо виправна установа на законних підставах отримує «гуманітарну допомогу» — добровільні пожертвування з волі, у вигляді продуктів харчування в натуральному вигляді, то через тиждень картопля вивозиться на ринок і реалізовується з отриманням чорного налу. В окремих випадках, коли партія продуктів на продаж велика, Ланецький О.М. особисто супроводжує машину, за що отримує гонорар у долларах США.

Баня. По закону, гігієнічні процедури з використанням банного комплексу засудженими надаються один раз на тиждень, але з погодження працівника ВВБ (Ланецького О.М.) за 1500 гривень, з кожної особи, організовується додаткова баня, із доставкою жінок, які знаходяться у виправній установі, чаю, алкоголю, наркотичних засобів, мобільного зв’язку, тощо. Підтвердженням цього є жінки, які вагітніють перебуваючи під вартою і офіційно не мають ніяких стосунків з особами чоловічої статі.

За збільшену платню в бані проходять зустрічі тюремних авторитетів, які вирішують свої проблеми, під особистою охороною самого банщика, який користуючись своїм привілейованим положенням здійснює продаж, за готівку, заборонених предметів та товарів, з доставкою до камер з засудженими.

Мобільний зв’язок. Пронесення на територію установи мобільних телефонів, надає Ланецькому О.М. 30% в місяць від усіх мобільних апаратів, які потрапляють на територію установи, що складає біля 35000 гривень щомісяця.

Кустарні поробки. В тюрмі засудженими виготовляються всілякі саморобки: шахи, шашки, доміно, подарункові набори, брелки, картини, ножі, набори ножів, тощо. І все це виносять із установи особисто Ланецький О.М. та Артеменко О.О. за вказівкою Ланецького О.М.

Працівниці установи – жінки «кенгуру». Жінки, які працюють в установі виконання покарань постовими, корпусними та в адміністрації, за готівкові гроші на замовлення засуджених або по вказівці представника ВВБ Ланецького О.М. змушені у своїх вагінах та прямих кишках проносити на територію установи заборонені предмети, такі як: мобільні телефони, алкоголь, гроші, наркотичні засоби, тощо.

Сексуальні послуги. Надаються засудженим жіночим персоналом установ як в кабінетах корпусів, так і в бані, набули такого розмаху, що засуджені гидують окремими працівницями, оскільки розміри їх статевих органів є нібито занадто великими, і не дають змогу отримувати задоволення.

В баню на замовлення засуджених доставляються елітні високооплачувані проститутки, в окремих випадках, за високу плату, самим Ланецьким О.М.

Добові чергування в слідчому ізоляторі. Чергові володіють всією інформацією про кожного, і про все що коїться в установі. Заробляють за добу на перекидах заборонених предметів. Працівники чергової зміни, які знаходяться в довірливих стосунках з черговими, виходять за межі установи, і заносять наркотичні засоби, алкоголь, цигарки, вишукані продукти харчування, все, що замовляють засуджені. Все це здійснюється виключно з погодження представника ВВБ Ланецького О.М. Після сплати Ланецькому О.М, відсотків, зміна заробляє за добу біля 20’000 гривень, (постійно).

Посилки. Під час передачі посилок працівники установи, за вказівкою Ланецького О.М., «не виявляють» заборонені для передач та посилок предмети, а замовні посилки, для кримінальних авторитетів, із забороненими предметами перед перевіркою потрапляють напряму замовнику, а перевірці підлягають всі інші.

По кожному такому випадку працівниці, які здійснюють перевірки посилок та передач, в обов’язковому порядку повідомляють Ланецькому О.М., який в подальшому від адресатів посилок отримує свій відсоток. Чим більше заборонність предмету, тим більше відсоток Ланецькому О.М.  Саме через цю схему, у виправній установі можливо зібрати навіть атомну бомбу.

Картярні ігри. Про проведення карточних ігор заздалегідь оповіщаються усі засуджені, а також ті, хто в обов’язковому порядку повинен прийняти в ній участь. Ставки доходять до 300’000 гривень. Засуджені, які програються в карти, змушені продавати все своє майно та майно родичів, квартири, машини, тощо.

Про заборонені грально — розважальні заходи заздалегідь повідомляється представник ВВБ Ланецький О.М., який дає згоду на їх проведення, попереджає персонал установи, щоб не заважили грі, за що отримує свою долю у вигляді електронного переводу на банківську картку оформлену на підставну особу, а в окремих випадках отримує гроші від самого «наглядаючого».

Неділові стосунки з кримінальними авторитетами. Ланецький О.М. на підставі дозвільного документу, який особисто підписаний начальником адміністрації ДКВС – Крикушенко О.Г., що дозволяє йому безперешкодно, без перевірок та досмотрів, в будь-який час доби, проходити в будь-яке з приміщень виправної установи, безконтрольно заносити та завозити будь-які заборонені предмети та речі, що призводить до вседозволеності, безконтрольності, владній необмеженості, можливості тиснути владою на підлеглих та засуджених.

Безкарність, надає Ланецькому О.М. можливість підтримувати протизаконні стосунки з кримінальними авторитетами, які відбувають покарання у виправній установі. Він особисто виконує замовлення від кримінальних авторитетів та виконує їх за дуже великі грошові кошти. До замовлення входить: мобільні телефони, наркотичні засоби (в т.ч. метадон), алкоголь, проститутки. Щомісяця Ланецький О.М. за надання таких послуг отримує біля 100’000 гривень.

«Добре відношення». Протягом 2014-2018 року колишньому керівнику СІЗО кримінальні елементи (блатні) заносили щомісячно 100’000 гривень за «добре відношення» до в’язнів, але йому було цього замало, тому по його вказівці почав збиратися весь метал: зрізатися та розрізатися металеві нари, попереджувальні грати з вікон та дверей, станки, кузня, шлакоблочний цех, холодильники, столовий інвентар, тощо. Активну учать в цьому приймав господарник Артеменко О.О. В подальшому гроші за металбрухт були поділені між Ланецьким О.М., Артеменко О.О. та першими керівниками установи та служби.

Наркотичні засоби та медичні препарати заборонені до застосування в закритих установах. Метадон, кокаїн, ширка, марихуана, амфетаміни, макова солома, лідокаїн, новокаїн, тощо, особисто та регулярно заносяться Ланецьким О.М. на територію установи. Слід зазначити, щоб увесь цей набір заборонених предметів, придбати на волі, потрібно мати відповідні кримінальні зв’язки, що вказує на те, що Ланецький О.М. є активним членом організованого злочинного угруповання, до якого входять з одного боку замовники заборонених предметів – засуджені та кримінальні авторитети, з другого боку продавці – кримінальний елемент, який здійснює на волі реалізацію заборонених предметів (наркотичних засобів), що є протизаконним навіть на волі, з третього боку корумповані працівники виправної установи, в особі представника ВВБ Ланецького О.М., якому все дозволено, та керівників Адміністрації ДКВС, які отримують з цього кошти на пенітенціарний «общак» та покривають злочинну діяльність Ланецького О.М.

Під час придбання окремих наркотичних засобів (амфітамінів) Ланецький О.М. особисто знімає пробу шляхом вживання препаратів протягом певного часу, якщо препарат йому подобається, то тоді він бере його оптом для засуджених.

Така ситуація склалася можливою тому, що представник ВВБ Ланецький О.М. завдяки необмеженій, неконтрольованої владі в установах виконання покарань та своєму статусу «недоторканого», стоїть над керівниками виправних установ, і у випадках, коли начальники виправних установ здійснюють супротив негативній ситуації що склалася завдяки Ланецькому О.М., представник ВВБ вживає заходів, щодо усунення непокірливих.

Прикладом може бути звільнення керівника виправної установи №104. Ланецький О.М. спочатку особисто підбурив та спонукав начальника виправної установи вирізати весь «зайвий» в установі метал, а потім сам же підставив його під удар, як розкрадача, і витурив із системи.

Жоден з начальників виправних установ (№49, 104, 37, 5, СІЗО), без представника ВВБ Ланецького О.М. не в змозі, ані звільнити підлеглого — злісного порушника дисципліни, ані призначити нового сумлінного працівника, оскільки всі спроби кадрових ротацій присікаються, або здійснюються безпосередньо Ланецьким О.М.

Ланецький О.М., з метою беззаперечного впливу на працівників виправних установ, документує дрібні порушення підлеглих, а потім, під страхом звільнення за попереднє дрібне порушення, шляхом шантажу примушує підлеглих, вчиняти незаконні та злочинні дії.

Кожна дрібна провина підлеглого обкладається з боку представника ВВБ Ланецького О.М. штрафним відсотком, а при не змозі своєчасно повернути борговий відсоток, йде капіталізація боргу, і відсотки нараховуються вже на відсотки.

Дуже підлою є схема, коли Ланецький О.М. спонукає підлеглого до вчинення незаконних дій, а потім сам же «виявляє» ці незаконні дії, і починає по повній шантажувати підлеглого, ставити його на борговий відсоток, та утворювати для нього боргову відсоткову яму.

Розповсюдженими забороненими предметами, які повинні проносити «боржники» до виправних установ, є: сировина для ножів, саморобок, наркотичні засоби, мобільні телефони з блоками живлення, стартові пакети мобільного зв’язку, медичні препарати, заборонені для вжитку на території виправних установ, тощо.

Тобто Ланецький О.М. є морально деградованою, безпринципною особою, яка зловживаючи посадовим становищем вчинює злочини на територій виправних установ, але огидним є те, що замінивши у виправних установах таких «Ланецьких», без повного реформування системи ДКВС, прийдуть такі ж самі «Ланецькі», і змін на краще не відбудеться.

Незаконні кошти отримуються з трьох основних напрямків: осуджених, працівників установ – «боржників», та з самих керівників установ.

Гроші за дострокове звільнення. Жодний із засуджених не може звільнитися достроково з місця позбавлення волі, без відповідної сплати до пенітенціарного «общака», через представника ВВБ Ланецького О.М.

Продаж першими посадовцями Державної кримінально — виконавчої служби України посад підлеглим.  Жодне призначення, на жодну з посад ДКВС не проходить без погодження з першими посадовцями служби (Крикушенко О.Г., Мелюхов В.А., Вишневського О.А.), тому щоб потрапити на буд-яку посаду потрібно сплатити добровільний внесок до київського пенітенціарного «общака», який зберігається в начальника Адміністраці ДКВС – Крикушенко О.Г.

Прикладом відправки готівки на київський «общак», може бути перепризначення начальника Кропивницької установи виконання покарань (№14) – Повага Івана Івановича, який перебуваючи на атестованій посаді і отримуючи заробітну платню в 70’000-80’000 гривень, йде на пенсію, а потім за $10’000 призначається на цю ж посаду вільнонайманим працівником і починає отримувати, як заробітну платню, так і пенсію в сумі 20’000 гривень, одночасно.

Зі слів самого Поваги І.І., $10’000 пішли до Києва в пенітенціарний «общак», який зберігається в самого Крикушенко О.Г. На питання, навіщо існує такий пенітенціарний «общак», відповідь була такою, що з цього «общака» гроші в доларах США йдуть самому міністру юстиції України, а далі — президенту України.

Ціна посади начальника установи стартує від $10’000, все залежить від дохідності установи, чим більше грошовий обіг та більші промислові можливості установи, тим вище «мито» за посаду.

Такий підхід з пенітенціарним «общаком» не обходить нікого, навіть сам представник ВВБ – Ланецький О.М. заплатив в пенітенціарний «общак», через родича Вишневського О.А., $3000 за отримання спеціального звання – підполковника внутрішньої служби.

Коли вирішуються та погоджуються питання по призначенню або звільненню працівників пенітенціарної системи, начальник Адміністрації ДКВС Крикушенко О.Г. постійно промовляє постулат: «Общак» пенітенціарної мафії – запорука демократичних реформ державної кримінально-виконавчої служби України», тобто влада та гроші зробили в його психіці таку деформацію, що особа вважає себе головним пенітенціарним мафіозі. Прикро!

Тобто замість того, щоб боротися з корупцією та чітко дотримуватися вимог Кримінально-виконавчого кодексу України, Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 №2823/5, Інструкції з організації нагляду за засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 22.04.2016 №30/5-ДСК та інших нормативно-правових актів, керівництво Адміністрації ДКВС України в особах: Крикушенко О.Г., Мелюхова В.А., Вишневського О.А, її очолили.

ДКВС України є цілком відокремленою структурою та мусить бути під постійним контролем Міністерства Юстиції України, оскільки є «державою в державі», а працівники Управління внутрішньої безпеки, не повинні контактувати та зрощуватися з кримінальним елементом, який відбуває покарання у виправних установах, а замість залякувальних, вербувальних і каральних функцій, повинна проводити контр-розвідувальну діяльність серед працівників установ, і ні в якому разі не бути «прибутковою організацією» для начальників Адміністрації ДКВС та пенітенціарного «общака».

по материалам:  glasno.com.ua